Admiral Bio-Ex Exclusive -patja on yksi eksklusiivisimmista, kestävimmistä ja ergonomisimmista ratkaisuista patjoissa. Sen ortopediset ominaisuudet ovat paljon suuremmat kuin useimmissa edullisimmissa vaahto- ja lateksiratkaisuissa. Tässä patjassa on yhdistetty ominaisuudet, jotka syntyvät 7-vyöhykkeisistä taskujousista – System 1000 (monitasku) – ja italialaisten luonnonvaahtojen Biogreen ja Viscogreen turvallisuudesta ja ergonomiasta. Ergoniminen, erittäin hyvin kehon luonnollisiin muotoihin mukautuva patjan sisus on peitetty stabiloivalla, antibakteerisella vaahdolla. Patjan toisella puolella on Viscogreen-termoaktiivista vaahtoa ja toisella Biogreen -vaahdolla. Tällä tavalla saamme kaksipuolisen patjan, jota on paljon helpompi mukauttaa yksilöllisiin tarpeisiin. Suosittelemme kuitenkin Viscogreen -puolen käyttöä. Tämä luonnollisiin risiiniöljyihin perustuva italialainen vaahto on erinomainen iskunvaimennin, joka eliminoi patjan tarpeettoman paineen nukkuvan ihmisen vartaloon.
Se mukautuu nopeasti kehon luonnollisiin muotoihin. Ja ennen kaikkea, kuten Biogreen-vaahto, se on vaahto, joka on 100-prosenttisesti luonnollisesti antibakteerinen, ilman keinotekoisten bakteereiden torjunta-aineita. CFC-vaahdotusaineiden puute antaa myös käyttäjälle luottamuksen siitä, että hän ei hengitä haitallisia höyryjä kemiallisista aineista. Siksi se on hyvä ratkaisu hengityselinsairauksista kärsiville. Ihmisen verenkiertoelimistö, ilman esteitä hapen vapaalle kuljettamiselle, sallii kehon, mutta myös mielen maksimaalisen uudistumisen unen aikana. Virkistynyt ihminen voi tehdä enemmän, on keskittyneempi, optimistisempi elämään ja saavuttaa menestystä paljon helpommin.
Jos et kuitenkaan pidä Viscogreen-vaahdon miellyttävästä pehmeydestä, voit nukkua vakaammalla ja kovalla Biogreen-vaahdolla, joka on valmistettu samoista luonnollisista aineista kuin Viscogreen-vaahto. Kaikkia näitä Admiral-patjan luonnollisia ja tieteellisesti kehitettyjä ominaisuuksia tukee myös hypoallergeeninen hopeakangas. Se on turvallinen este terveydelle haitallisten allergeenien vaikutuksille. Samanaikaisesti se on erittäin vahva, erittäin likaahylkivä. Patjan päällinen voidaan pestä patjan hygienian lisäämiseksi. Patjaa on saatavana kahdella eri kovuudella: H2 – alle 110 kg: n painoisille, H3 – alle 120 kg: n painoisille. Tässä käytettyjen materiaalien laatu ja patjan erittäin terveellinen rakenne antavat meille mahdollisuuden 6 vuoden takuuseen.
Joskus on hyvä tukea luontoa nykyaikaisella tekniikalla ja tiedolla. Tällainen esimerkki on Silver Protect -patjakangas, joka on luotu vähentämään ja poistamaan haitallisten mikro-organismien ja haitallisten bakteerien muodostumista. Tämä saavutettiin käyttämällä ns. hopea-ionisaatiokangaskuituja. Itse hopean vaikutus on ollut tiedossa useita satoja vuosia – se on tapa, jota käytetään paitsi koruissa, myös sellaisten työkalujen valmistuksessa, jotka vaativat suojausta bakteereilta. Hopea aiheuttaa erittäin nopeasti “kuoleman” vahingollisimmille bakteerikannoille ja siitepölylle, mikä kankaiden tapauksessa estää ja vähentää homeen ja punkkien kehittymistä. Siksi Silver Protect -kangas sopii erityisesti allergikoille. Lisäetuna tässä patjakankaassa on sen kyky vähentää epämiellyttäviä hajuja.